Eén op de vijf werknemers (21,1%) voelt zich opgesloten in een "gouden kooi": ze willen van job veranderen, maar vrezen het verlies van voordelen en werkzekerheid. Dit blijkt uit een onderzoek* van Tempo-Team en Prof. Anja Van den Broeck (KU Leuven).
Dit gebrek aan mobiliteit heeft gevolgen: minder motivatie (6,4/10 vs. 9,1/10), werkplezier (6/10 vs. 9/10), productiviteit (7,7/10 vs. 9,4/10) en algemeen werkgeluk (6/10 vs. 8,9/10). Toch zoekt slechts 5,2% actief een andere job en staat maar 22% open voor nieuwe kansen.
Waarom stappen werknemers niet over?
Ondanks de krappe arbeidsmarkt met 176.564 openstaande vacatures (Q3 2024), durft 54% van de werknemers geen carrièreswitch. Vooral loonindexering, anciënniteit en opzegtermijnen maken de Belgische arbeidsmarkt rigide. Hierdoor verliezen bedrijven gemotiveerd talent en stijgt het risico op burn-out en ziekteverzuim.
Meer Betrokkenheid
Volgens Prof. Van den Broeck ligt de sleutel bij werkgevers: “Vergroot de affectieve betrokkenheid, zodat werknemers blijven omwille van motivatie, niet uit angst.” Dit kan door:
- Feedback serieus te nemen en inspanningen te waarderen.
- Boeiende taken en ontwikkelingskansen aan te bieden.
- Te luisteren naar individuele behoeften, zoals loopbaan coaching of jobcrafting.
Werknemers met een sterke band met hun organisatie scoren hoger op motivatie (9,1/10 vs. 6,4/10) en werkgeluk (8,9/10 vs. 6/10).
Zelf uit de Gouden Kooi stappen of verbeteringen op de job realiseren
Van werk veranderen is uiteraard geen beslissing die je overhaast moet nemen. Daarover staat natuurlijk het gegeven dat op een job blijven waar je niet gelukkig bent nefaste gevolgen heeft en dat zowel voor jezelf als voor jouw omgeving.
Te rade gaan bij een loopbaancoach kan echter verassende inzichten opleveren. Het is uit onze ervaring gebleken dat je vaak meer je zelf kan doen dan je denkt zodat bepaalde verbeteringen worden gecreëerd.
Lukt het echt niet omdat men niet voor veranderingen openstaat op jouw werk, dan zijn er vast en zeker ook meer mogelijkheden dan je zelf voor ogen hebt.
*Onderzoek uitgevoerd door een onafhankelijk bureau bij 2.000 Belgische werknemers in 2024.
Bron: Persbericht van Tempo team
Nood aan een gesprek? Vraag vrijblijvend meer info of een gratis kennismakingsgesprek via onderstaande link.
![]() |
LoopbaanbegeleidingLoopbaanbegeleiding op maat. |